Giełda Transportu

Najnowsze Informacje ze Świata TSL

Spedycja Transport

Import z Chin. Jak robić to najlepiej?

Państwo Środka w ciągu kilkudziesięciu lat przeistoczyło się z ubogiego kolosa w giganta dyktującego ekonomiczne warunki całemu światu. Obecnie Chińska gospodarka niczym nie przypomina już tej, którą znamy z lat 80′ i 90′. Chińskie przedsiębiorstwa przejmują spółki na całym świecie: kopalnie diamentów w Afryce, zakłady robotyki w Niemczech, czy Fabrykę Snów w USA. Rodzimy rynek wciąż jest jednak nastawiony przede wszystkim na produkcję – pokazują to nawet liczby w stosunkach handlowych z Polską. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Celnego ChRL, polski import z Chin jest niemal dwunastokrotnie większy od eksportu!

Import z Chin – ogólny wygląd

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku obroty wymiany handlowej z Chinami osiągnęły wartość 29 331 milionów USD. Eksport do Chin był warty 2 305 mln USD, natomiast import z Chin 27 026 mln USD. Oznacza to, że import jest wyższy od eksportu niecałe 12 razy! Na tę zawrotną kwotę składa się kilka głównych kategorii produktów, które najczęściej sprowadzamy z Państwa Środka. Są to:

  1. elektronika
  2. reaktory, maszyny i części
  3. zabawki
  4. odzież
  5. meble

Wymienione dobra stanowiły niemal 85% polskiego importu z Chin, podane zostały w kolejności od najbardziej wartościowych do najmniej wartościowych. Gdy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy, że pierwsze dwie pozycje często wymagają szybkiego transportu. I faktycznie: urządzenia elektroniczne takie jak zegarki, telefony, aparaty, kamery, odtwarzacze i inne najczęściej transportuje się drogą lotniczą. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

Rodzaje transportu towarów z Chin

Transport lotniczy stanowi niejako elitę środków transportu w handlu. Jest to najszybsza metoda, ale ze względu na restrykcje i koszta eksploatacyjne, transport lotniczy jest również najdroższy.

Dokładnie po drugiej stronie skali staje transport morski. Jest to jednocześnie i najtańszy, i najbardziej ekonomiczny rodzaj transportu. Charakteryzuje się jednak tym, że trwa długo (od 30 do nawet 50 dni, zależnie od warunków) i statystycznie wiąże się z największym ryzykiem. Transport morski jest silnie zależny od pogody; nieraz zdarzają się wypadki i pomyłki przy przeładunkach. Rekompensuje się to jednak najniższą ceną i najmniejszymi restrykcjami dotyczącymi przewożonych towarów.

Transport kolejowy plasuje się pomiędzy tymi dwiema metodami. Nie jest tak szybki jak transport lotniczy, jednak jest od niego zdecydowanie tańszy; nie jest tak tani jak transport morski, ale przebiega zdecydowanie szybciej. Ostatecznie to właśnie koleją przewozi się najwięcej towarów będących podstawą naszego importu z Chin. Przykładem może być chociażby realizowana w zeszłym roku przez BBA Transport System przesyłka zaworów przemysłowych z Austrii do Chin. Zachęcamy do korzystania z intuicyjnego kalkulatora pozwalającego oszacować koszty transportu i do kontaktu z naszymi spedytorami!

Artykuł Import z Chin. Jak robić to najlepiej? pochodzi z serwisu China Train Transport.